Αντιπλημμυρικά και έργα στο Νοσοκομείο Κορίνθου ενέκρινε η Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας
![](https://krnews.gr/wp-content/uploads/2023/05/Οικονομική-Επιτροπή-Περιφέρειας-Μάιος-2023-780x470.jpg)
Εγκρίθηκε από την Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας Πελοποννήσου, η δημοπράτηση των έργων καθαρισμού ρεμάτων και χειμάρρων στην Κορινθία.
Οι εργασίες αφορούν τους Δήμους Σικυωνίων και Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, με έργα προϋπολογισμού 250.000 ευρώ, Λουτρακίου – Αγίων Θεοδώρων, με έργα προϋπολογισμού 250.000 ευρώ, Βέλου – Βόχας και Νεμέας, με έργα προϋπολογισμού 250.000 ευρώ. Επίσης, εγκρίθηκε η κατακύρωση του αναδόχου, μετά τον σχετικό ηλεκτρονικό διαγωνισμό, στο προϋπολογισμού 870.000 ευρώ έργο διαμόρφωσης και ανάπλασης της περιοχής ανατολικά και δυτικά των εκβολών του ποταμού Σύθα, στο Ξυλόκαστρο.
Τέλος, η Οικονομική Επιτροπή της Περιφέρειας ενέκρινε την ανάθεση του έργου ενεργειακής αναβάθμισης των συστημάτων θέρμανσης, ψύξης, αερισμού και παραγωγής ζεστού νερού, του Νοσοκομείου Κορίνθου.