KR Sports

Μπάσκετ. Μετά από δύο παρατάσεις πέρασε νικητής ο Τήρων από το Ξυλόκαστρο

Η σπουδαιότερη αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής, στο πρωτάθλημα Μπάσκετ Ανδρών της Α1 κατηγορίας Αργολιδοκορινθίας (ΕΣΚΑΚ), διεξήχθη στο κλειστό του Ξυλοκάστρου, όπου αντίπαλοι ήταν ο ΑΟ Ξυλοκάστρου και ο πρωτοπόρος Τήρων Αγίων Θεοδώρων.

Αυτή η αναμέτρηση μπορεί να θεωρηθεί και η καλύτερη στις μέχρι τώρα του πρωταθλήματος και η πιο συναρπαστική, αφού χρειάστηκαν δύο παραστάσεις για να φύγει νικητής ο φιλοξενούμενος Τήρωνας. Μάλιστα στο φινάλε της πρώτης παράτασης, ο γηπεδούχος ΑΟ Ξυλοκάστρου είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όταν κέρδισε βολές και ενώ το σκορ ήταν 77-77, αλλά αστόχησε και στις δύο, με αποτέλεσμα το ματς να πάει σε δεύτερη παράταση. Εκεί όπου τελικά η ομάδα των Αγ. Θεοδώρων κέρδισε με 86-83 και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής, την έκπληξη έκανε ο Διαγόρας Βέλου, που νίκησε εντός έδρας τον Άρατο Κιάτου με σκορ 58-56 (στο καλάθι) και ξέφυγε κατά τρεις βαθμούς από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αναλυτικά, τα  αποτελέσματα της περασμένης αγωνιστικής έχουν:

• Αρχιμήδης Ασίνης – Ολύμπια Ναυπλίου 62-82
  • Διαγόρας Βέλου – Άρατος Κιάτου 58-56
  • Μ. Αλέξανδρος Βραχατίου – Λέοντας Λεχαίου 68-93
  • Ποσειδών Λουτρακίου – ΑΟ Κρανιδίου 69-50
  • ΑΟ Ξυλοκαστρου – Τηρων Αγ. Θεοδώρων 83-86
  • Ατρέας Άργους – Αργοναύτης Ν. Κίου 58-67