Σύσκεψη για κυκλοφοριακά ζητήματα και παρεμβάσεις οδικής ασφαλείας σήμερα στο Δημαρχείο Κορίνθου
![](https://krnews.gr/wp-content/uploads/2022/11/Σύσκεψη-κυκλοφοριακό1-780x470.png)
Σύσκεψη για ζητήματα κυκλοφοριακής ασφαλείας και άμεσες παρεμβάσεις πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο Κορίνθου, υπό τον δήμαρχο Κορινθίων Βασίλη Νανόπουλο και την συμμετοχή των τεχνικών υπηρεσιών του δήμου.
Στην σύσκεψη συμμετείχαν ο Αντιδήμαρχος Γιώργος Πούρος, ο διευθυντής Γιάννη Τσολάκςη, Θύμιος Πέππας, ο διευθυντής των τεχνικών υπηρεσιών της ΠΕ Κορινθίας Νίκος Λούτας και ο Υποδιοικητής της τροχαίας Κορίνθου Ανδρέας Γεώργαρης. Αντικείμενο ήταν η διευκρίνιση της νομοθεσίας και της αρμοδιότητας για σημεία όπου η παρέμβαση είναι αναγκαία όπως η περιοχή Κανταρέ με όρια ταχύτητας και παλλόμενο φωτεινό σηματοδότη, ο χώρος έμπροσθεν του πανεπιστημίου και η ανάγκη κατασκευής διάβασης πεζών, η κατασκευή πεζοδρομίου από τον Προαστιακό έως το κέντρο της πόλης, ο κόμβος της Καλλιθέας, η στάθμευση, τα όρια ταχύτητας στην παλαιά εθνική οδό Κορίνθου – Πατρών σε περιοχές που συμβαίνουν ατυχήματα, ο έλεγχος και η παρέμβαση στην Απ. Παύλου, οι φωτεινοί σηματοδότες κτλ.
Όλα τα παραπάνω αναμένεται να λύσει οριστικά η κυκλοφοριακή μελέτη του δήμου Κορινθίων η οποία βρίσκεται σε φάση ανάθεσης ωστόσο, μέχρι τότε και επειδή κρίνονται απαραίτητες για λόγους ασφαλείας συγκεκριμένες παρεμβάσεις οι οποίες συμφωνήθηκαν σήμερα.
![](https://krnews.gr/wp-content/uploads/2022/11/Σύσκεψη-κυκλοφοριακό2-1024x442.png)