Περιφέρεια
Στο έργο του αλιευτικού καταφυγίου Βραχατίου η Αθηνά Κόρκα
![](https://krnews.gr/wp-content/uploads/2022/05/Αλιευτικό-Βραχατίου-780x470.jpg)
Αυτοψία για την έναρξη εργασιών του έργου «ηλεκτρομηχανολογικά έργα του αλιευτικού καταφυγίου Βραχατίου», πραγματοποίησε η Αντιπεριφερειάρχης Κορινθίας Αθηνά Κόρκα.
Μαζί της, ο Δήμαρχος Βέλου – Βόχας Αννίβας Παπακυριάκος, ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Προγραμματισμού και Έργων Ανδρέας Σιάχος του Δήμου και ο πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Βραχατίου Γιώργος Δαληβίγκας, καθώς επίσης ο Διευθυντή Τεχνικών Έργων της Π.Ε. Κορινθίας Νίκος Λουτάς, οι επιβλέποντες του έργου και ο ανάδοχος αυτού. Το έργο προϋπολογισμού 689.534 ευρώ, χρηματοδοτούμενο από το ΕΣΠΑ, υλοποιείται από την Περιφέρεια Πελοποννήσου.
Η κ. Κόρκα έκανε λόγο για έργο πνοής για την περιοχή ευρύτερα και κυρίως το Βραχάτι, τονίζοντας την ανάγκη να ολοκληρωθεί πλέον και σύντομα.