Βραδιά λογοτεχνίας με Διμηνιώτες δημιουργούς το βράδυ του Σαββάτου
![](https://krnews.gr/wp-content/uploads/2021/07/Βραδιά-λογοτεχνίας-Διμηνιό-780x470.jpg)
Μια όμορφη βραδιά λογοτεχνίας, την οποία αφιερώνουν στον ερασιτέχνη ηθοποιό και λάτρη του θεάτρου και του Διμηνιού, διοργανώνει το βράδυ του Σαββάτου, 10 Ιουλίου, ο Μορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Διμηνιού.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του Δημοτικού Σχολείου και θα ξεκινήσει στις 9:15 μ.μ. Τον συντονισμό θα κάνει η γραμματέας του Συλλόγου Νίκη Τσελέντη – Σπυροπούλου, ενώ την καλλιτεχνική επιμέλεια έχει αναλάβει ο αρχιμουσικός Ανδρέας Χασάπης. Θα ξεκινήσει με τον χαιρετισμό του προέδρου του Συλλόγου, Γιώργου Σώκου και θα ακολουθήσει η βράβευση δύο γυναικών.
Για το νομικό, συγγραφέα και ηθοποιό Ηλία Λέκκα θα μιλήσει ο Κώστας Βασιλείου και θα ακολουθήσει η ομιλία του φιλόλογου Βυζαντινολόγου Δρ. Γιώργου Γιακουμή, με θέμα: «Ποίηση, ο ρόλος της στη ζωή μας». Την απαγγελία ποιημάτων από το έργο θα ακούσουμε από τους Γιάννη και Κώστα Σώκο, ενώ μελοποιημένη ποίηση θα διαβάσει ο Απόστολος Σώκος. Ποιήματα θα απαγγείλουν ακόμα οι ίδιοι οι δημιουργοί, ο Δάσκαλος της θεατρικής αγωγής Παν. Σαλωνίκτης, καθώς επίσης μέλη και φίλοι του Συλλόγου.